
Ерозия на почвата
Ерозията е виновна за загубата на плодородни, богати земи в световен мащаб. България не е подмината от тези процеси. Налице у нас са благоприятни за
Горите регулират цялата екосистема на планетата. Чрез тях Земята диша. Днешната версия на широкомащабно консуматорство обаче е повод за тревожно преобразяване на земята. Засиленото използване на горите е основна причина за обезлесяването, което трайно нарушава екологичния баланс.
Насърчаване на заселяването, подобряване на състава и структурата на горските насаждения, съхраняване и опазване на биологичното разнообразие в горите трябва да бъдат основни приоритети за зелено бъдеще.
За една година едно зряло дърво ще абсорбира около 25 килограма въглероден диоксид от атмосферата и в замяна ще освободи кислород. Всяка година се оценява, че 1,3 милиона дървета премахват повече от 2500 тона замърсители от въздуха.
Едно възрастно дърво в гора може да улови количество въглеродни емисии, отделени при 2400 километров пробег на автомобил.
А в рамките на година, по време на вегетационния период, един голям дъб ще отдели 151 000 литра вода (410 литра на ден).
Горите в България покриват една трета от територията на страната и повечето са с естествен произход. Но България е една от малкото страни в Централна и Източна Европа, в която горските територии намаляват с обезпокоителни темпове.
От 2013 г. до 2021 г. 89% от загубата на дървесна покривка в България е в естествена гора. Докато само 4% от българските гори са неповлияни от човешка дейност.
За да се облекчи натиска върху горите и за да се стимулира запазването и увеличаването на горски участъци са необходими устойчиви практики. Залесяването може да бъде приоритетна оздравителна инициатива, насочена към възобновяване на горите.
Ерозията е виновна за загубата на плодородни, богати земи в световен мащаб. България не е подмината от тези процеси. Налице у нас са благоприятни за
Реконструкцията на горите има за цел да подобри тяхното здраве, устойчивост и добивност. Статистически проучвания сочат, че към днешна дата в световен мащаб са изчезнали
България е на едно от челните места в Стария континент по разнообразие на животински видове, чието основно местообитание са горите. Приносът на екосистемите по света достига далеч
Залесяването е процес на създаване на нова гора. След няколко години едно дърво развива своя собствена екосистема. Разбира се, предимствата на залесяването не свършват дотук. Докато едно дърво расте, то естествено отделя въглероден диоксид, както в себе си, така и в почвата. С течение на времето горният почвен слой може да се подобри. Този процес благоприятства плодородието на почвата и може да насърчи производителността на екосистемите. В допълнение, вероятността от ерозия е по- малка там, където има повече дървета.
Само по себе си залесяването включва избор на видове за горски култури, обработване на почвата, осигуряване на благоприятни условия за растеж и развитие на растенията.
Засаждането на разсадници е най- сигурният метод за регенериране на горите.
Горските култури, необходими за възобновяване, се набавят чрез вкореняване на естествени, млади фиданки или чрез засяване на семена. Растенията се отглеждат в стопанисвана територия, предназначена за производство на дървесен разсад (разсадник), при защитени условия и след това се засаждат на предварително установени места за да израснат в гора.
Размерът на един разсадник зависи от площта, която ще се възстановява, което от своя страна определя колко дървета трябва да се произвеждат всяка година.
Горските разсадници могат да бъдат:
Производството на посадъчни материали за залесяване зависи от много фактори.
Разсадникът трябва да осигури условия за растеж на разсада и да го предпази от стрес и екстремни климатични условия.
Изборът на подходящо място за разсадник е от ключово значение за ефективното производство на растения с добро качество.
Постоянни горски разсадници се създават за трайно и продължително отглеждане на фиданки.
Временни горски разсадници се сформират в близост до залесителните обекти, където посадъчният материал се отглежда за относително по-кратък период от време.
Според различията в релефа и природните условия, където могат да бъдат разположени, горските разсадници се групират в три основни типа:
Идеалният наклон за разположението на горския разсадник е около 5 градуса – достатъчно стръмно, за да осигури подходящ дренаж и механична обработка. Теренът на планинските и предплансиките горски разсадници трябва да се терасира. Разбира се, прекалено стръмните склонове е по-добре да се избягват. От една страна самото засаждане ще е трудно, а от друга – растенията на по-висока надморска височина ще са предразположени към увреждане от измръзване.
Южното изложение предоставя максимално количество слънчева светлина и естествена топлина. Подходящо е за горски разсадници, които трябва да бъдат разположени във високопланинските райони. Оптималното изложение за терени, предназначени за горски разсадници на по-ниска надморска височина, е северно.
Водоснабдяването в горските разсадници е от съществено значение. Източникът на вода трябва да е близо и да е разположен на по-високо ниво от мястото на разсадника. Вода трябва да има през цялата година. Най-добрата опция е разсадникът по възможност да разполага със самостоятелно водоснабдяване.
Плодородната, богата на хранителни вещества почва ще осигури всички необходими условия за развитието на фиданките. Оптималната киселинност, предпочитана от повечето растения е в диапазон рН 5,5 – 7,5, т.е. слабо кисели, неутрални до слаби алкални почви. В никакъв случай не трябва да се избира глинеста почва, защото тя не е с добър дренаж, а при сухо и горещо време може да се напука.
В случай, че растенията се отглеждат в земята, а не в контейнери, е необходимо теренът предварително да се обезвреди от вредетели, да се почисти от плевели и инвазивни растения.
Залесяването е важна стратегия за смекчаване на емисиите на парникови газове.
Горите компенсират изменението на климата, като съхраняват въглерод и пряко оказват влияние върху климатични модели. Инициативите за опазване на дърветата не са достатъчни. За да се върне екологичният баланс е необходимо да се засаждат нови дървета.
„Златото е лукс. Дърветата са необходимост. Човекът може да живее и да процъфтява без злато, но не може да оцелее без дървета.“ ― Пол Бамикол
©Copyrights 2023 Zalesi | All Rights Reserved