
Ерозия на почвата
Ерозията е виновна за загубата на плодородни, богати земи в световен мащаб. България не е подмината от тези процеси. Налице у нас са благоприятни за
България е на едно от челните места в Стария континент по разнообразие на животински видове, чието основно местообитание са горите. Приносът на екосистемите по света достига далеч отвъд животните, чието убежище са. Те заемат жизненоважна роля в световния въглероден цикъл, като балансират емисиите на парникови газове, правят въздуха в атмосферата годен за дишане и предпазват от изменението на климата. Накратко, горите помагат за поддържането на живота по целия свят. За съжаление, скоростта на обезлесяване и генерирането на огромни количества на парникови газове видимо нарушават природния баланс. Скоростта на промяна в климатичните условия и все по-честите метеорологични бедствия и аномалии ясно ни подсещат, че вероятно сме на прага на повратна точка в климатичния баланс на планетата.
Обезлесяването в глобален мащаб е основно звено в случващите се събития. Световната общност алармира за ефектите от него, които засягат както човешкия вид, така и фауната, причинявайки унищожаването на милиони диви животни годишно. Статистически данни сочат, че се изсичат повече от 15 милиарда дървета всяка година с цел индустриално разрастване. В България, която е сред държавите с най-много гори в Европа, неповлияни от човешка дейност са само 4% от тях. От всички индустрии, които движат глобалното обезлесяване, животновъдството е един от най-големите виновници, не само за обезлесяването, но и за генерирането на огромни количества парникови газове (https://academic.oup.com/af/article/9/1/69/5173494).
Защо залесяването е най-ефективния и екологичен път към възстановяването на природата и борба с климатичните промени? Какви са ефектите от засаждане на дървета?
В текущия материал ще разгледаме някои от различните причини и последици от залесяването и как ползите от него ни помагат да си осигурим едно по-добро бъдеще.
Определение за обезлесяване: изсичане, изчистване и премахване на естествена гора.
Обезлесяването включва превръщането на естествените гори в дървесни насаждения, като изсичането на тропическите дъждовни гори в Югоизточна Азия и подмяната им с масиви от насаждения с маслена палма и дървен материал (https://rainforests.mongabay.com/deforestation/).
Ерозията е виновна за загубата на плодородни, богати земи в световен мащаб. България не е подмината от тези процеси. Налице у нас са благоприятни за
Горите регулират цялата екосистема на планетата. Чрез тях Земята диша. Днешната версия на широкомащабно консуматорство обаче е повод за тревожно преобразяване на земята. Засиленото използване
Реконструкцията на горите има за цел да подобри тяхното здраве, устойчивост и добивност. Статистически проучвания сочат, че към днешна дата в световен мащаб са изчезнали
Залесяването е засаждането на дървета в райони, лишени от растителен свят, или увеличаване площта на съществуваща гора. Целта е предотвратяване изчезването на естествените гори и възстановяване на техните ресурси. Залесяването играе ключова роля не само в опазването на естествените гори, които са силно податливи на изчезване, но и за пречистването на въздуха. При растежа си дърветата поглъщат въглеродните емисии, генерирани основно от човешката ни дейност, които са основната причина за парниковия ефект. Огромни площи гори вече са напълно и безвъзвратно изчезнали, накланяйки природния баланс към глобално затопляне.
За разлика от залесяването, обезлесяването се характеризира с масово премахване на дървета на широка територия чрез изсичане или вследствие естествени процеси, като наводнения, пожари и свлачища. Най-често обезлесяването се извършва, за да се разчисти земя за стопански цели, като земеделие, животновъдство, с цел дърводобив.
Причините, поради които залесяването е толкова важно, са неизброими. Ето и малка част от тях:
Глобалното затопляне и изменението на климата се превърнаха в заплаха за нормалния биологичен ритъм на живите организми на земята. Зачестяващите природни бедствия и изчезването на хиляди растителни и животински видове накараха световната общност да предприеме активни действия за намаляване на тези проблеми.
Залесяването е изключително важен процес, който осигурява превръщането на сухите и полусухите земи в производствени или диви гори.
Залесяването създава нови или увеличава съществуващи горски масиви, играещи ключова роля във водния цикъл. Горите охлаждат температурата в региона, като осигуряват вода под формата на пара, което води до образуването на валежи. Дъждовете от своя страна осигуряват на животните питейна вода. Животните подпомагат по-нататъшния растеж на храстите и дърветата чрез опрашване, разнасяне на семена и т.н.
Залесяването помага за намаляване на въглеродните емисии на планетата, като улавя въглерода под формата на въглероден диоксид и го използва във фотосинтезата за производство на така необходимия за живота на планетата кислород. Това улавяне на въглерод довежда до намаляване на парниковия ефект, което в крайна сметка може да ограничи ефектите от изменението на климата.
Има места на Земята, които са лишени от флора. Такава среда е негостоприемна за животинските видове. Залесяването създава местообитание на различни диви животни и други растения, които формират нови хранителни вериги в екосистемата около себе си.
Обезлесяването води до принудителна миграция на дивите животни. Редуцирането на техните естествени хабитати ги поставя в силно конкурентна среда, което води до намаляване и дори изчезване на цели видове. Изсичанията не се съобразяват и с размножителните периоди на застрашените видове, с което не се дава шанс на цели популации. В допълнение, на дивите животни им е трудно да живеят и мигрират към нови райони. При миграция те срещат трудности да възприемат ново местообитание или влизат в контакт с хора, което може да доведе до намаляване на техните популации, а в някои случаи и до изчезване.
Правилното залесяване позволява на дивата природа да се възстановява, като осигурява естествено местообитание за дивите животни, което е идентично с предишното им, вече несъществуващо.
В България има голям брой средно и ниско квалифицирано население в трудоспособна възраст, което не може да намери стабилни възможности за работа. Залесяването отваря врата на безработни хора извън големите населени места да започнат работа, осигурявайки по-добро бъдеще за техния регион. Инициативите за почистване, които финансираме, целят не само екологичен, но и възпитателен ефект върху местните населения, въвлечени в програмата.
Правилното залесяване позволява на дивата природа да се възстановява, като осигурява естествено местообитание за дивите животни, което е идентично с предишното им, вече несъществуващо.
Местните общности, които живеят в близост до нови залесени гори, могат да се ангажират и с грижи за новозалесените гори в ранна възраст. Такива дейности са поливане и разчистване около младите дървета.
Туризмът също може да бъде насърчаван чрез залесяване, привличайки туристи, като по този начин се осигуряват доходи на собствениците на вили и се стимулира икономиката на местния район.
©Copyrights 2023 Zalesi | All Rights Reserved